Data utworzenia artykułu: 14.12.2020

Kompleksowe stanowisko zrobotyzowane WeldROB firmy Merkle

Nowoczesna odpowiedź na niedobór wykwalifikowanych
pracowników w dziedzinie technologii spawania!

Brak wykwalifikowanych pracowników w sektorach technologicznych
jest oczywisty. W wielu regionach trudno
znaleźć nawet odpowiednich pracowników w takich
zawodach jak spawacz. Jednocześnie koszty płac dla
wykwalifikowanych pracowników rosną ze względu na ogromny popyt na rynku.

Zatrudnianie mniej wykwalifikowanych pracowników rzadko jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ popyt na najwyższą jakość jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia długotrwałego sukcesu na rynku, zwłaszcza w technologii spawania.

Nowy WeldROB firmy Merkle  – łączy wszystkich w jeden zespół!

Szczególnie w czasach braków kadrowych ważne jest, aby każdy przedsiębiorca odciążył swoich doświadczonych specjalistów, zaproponował im przyszłościowe rozwiązania i tym samym zapewnił długoterminową lojalność wobec firmy. Nowy WeldROB firmy Merkle z Kötz, specjalizującej się w technologii spawania, oferuje właśnie takie doskonałe rozwiązanie. Tutaj znajdą Państwo najnowszą technologię robota połączoną w kompaktowy kompletny system do wysoce wydajnego, zautomatyzowanego spawania. Istotną zaletą rozwiązania Merkle są wysokiej jakości komponenty, które zapewniają precyzję, jakość i powtarzalność spoin spawalniczych. Zastosowanie systemu WeldROB nie ogranicza się do krótkich spoin wzdłużnych. Proste procesy spawania, takie jak spawanie po okręgu, wzdłużne, ale również skomplikowane kontury i segmenty mogą być zaprogramowane i automatycznie spawane w ciągu kilku minut dzięki nowemu urządzeniu WeldROB. Na życzenie system może zostać uzupełniony o dodatkowe elementy. Na przykład stół obrotowy firmy Merkle lub prowadnica wzdłużna mogą być łączone z systemem WeldROB-a, umożliwiając tym samym wykonywanie jeszcze bardziej złożonych zadań spawalniczych.


Idealny do małych i średnich serii

Nowy WeldRob firmy Merkle jest idealną inwestycją, szczególnie dla średnich przedsiębiorstw z małymi i średnimi seriami. Powtarzające się elementy są programowane tylko raz – WeldROB zajmuje się resztą i skutecznie odciąża wykwalifikowanych pracowników, którzy w międzyczasie mogą poświęcić się innym specjalistycznym zadaniom. Lekka i zajmująca mało miejsca konstrukcja pozwala na wykorzystanie robota w szerokim zakresie zastosowań bez konieczności zmiany układu produkcyjnego. Nawet w przypadku zmiany procesów pracy, przeprogramowywanie i ponowne programowanie jest szybkie i łatwe. Nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych urządzeń zabezpieczających, ponieważ robot może zatrzymać się natychmiast po kontakcie z pracownikiem.

Prosta oraz łatwa technologia

Zamiast skomplikowanej i kosztownej technologii robotyki, wymagającej dużego przeszkolenia i zapoznania się, spawanie za pomocą WeldROB-a jest niezwykle proste. Proste programowanie odróżnia ten system od standardowych robotów. Ramię robota jest ręcznie prowadzone do żądanej pozycji i dzięki temu łatwo uczy się ścieżki przejazdu spawu. System składa się z następujących elementów:

  • spawarka Merkle HighPulse 454 DW z wbudowanym chłodzeniem wodnym,
  • podajnik drutu Merkle DV 31 z urządzeniem do prostowania drutu,
  • sterowanie robotem za pomocą panelu dotykowego,
  • lekki robot UR 10 od Universal Robots,
  • palnik spawalniczy do robotów Merkle ROB 505 W z uchwytem,
  • kompletne elementy peryferyjne (płyta adaptera, powieszenie przewodu itp.).

Promień roboczy robota UR10 wynosi 1300 mm, a maksymalne obciążenie użytkowe 10 kg. Dokładność powtarzalności wynosi +/- 0,1 mm. Robot posiada 6 osi, obrót przegubu +/- 360° – to kolejne cechy techniczne UR10. Roboty mogą być ustawione i zintegrowane z procesem pracy w ciągu kilku godzin, nie jest konieczna żadna specjalna instalacja elektryczna. Akcesoria Plug & Play sprawiają, że montaż i instalacja urządzenia są szczególnie łatwe. 

Artykuł ukazał się w kwartalniku „Spajanie materiałów konstrukcyjnych 1(47)/2020, autor Marcin Sadowski