Usługi - Badania NDT - Badania MT
Badania MT magnetyczno-proszkowe
oraz badania MT fluorescencyjne
Wykonujemy badania magnetyczno proszkowe MT, które zaliczane są do grupy najbardziej czułych i wydajnych metod, wykrywających niezgodności powierzchniowe i podpowierzchniowe do około 2 mm w połączeniach wykonanych z materiałów ferromagnetycznych (połączeń spawanych, odlewów, odkuwek, wałów korbowych, przekładni zębatych, itp.).
Metoda ta polega na wykorzystaniu oddziaływania sił strumienia magnetycznego na ferromagnetyk nanoszony na powierzchnię badanego elementu w postaci suchego proszku lub zawiesiny. Rozproszenie strumienia magnetycznego jest oznaką wystąpienia niezgodności (pęknięcia, przyklejenia, itp.) uwidocznionego poprzez zmianę układu proszku magnetycznego.
Źródłami strumienia pola magnetycznego są jarzma (w przypadku badań małych lub trudnodostępnych obiektów) lub generatory prądu.
Metoda badań MT jest rekomendowana w przypadku kontroli stali konstrukcyjnych z wyłączeniem stali austenitycznych i aluminium.

Sposób przeprowadzania badania NDT metodą MT
- Należy oczyścić badaną powierzchnię z rdzy, farby i innych obcych zanieczyszczeń. Oleje i smary możemy usunąć za pomocą zmywacza BC1 BIO.
- Równomiernie nanieść na badaną powierzchnię podkład biały WBL5 w celu poprawienia kontrastu.
- Po wyschnięciu podkładu należy namagnesować badane miejsce np. za pomocą elektromagnesów jarzmowych, magnesów stałych lub cewki magnetycznej.
- W trakcie magnesowania (ok. 3÷5 sekund) należy nanieść czarny proszek magnetyczny BW2.
- Sprawdzić zmiany w układzie proszku magnetycznego (miejscach występowania niezgodności).
- Zapisać wyniki i w miarę konieczności przystąpić do procesu rozmagnesowania i oczyszczenia badanej powierzchni.
Ponieważ w technice fluorescencyjnej stosuje się proszki magnetyczne i zawiesiny fluorescencyjne (FW1/FW1 AC), dlatego konieczne jest zastosowanie światła ultrafioletowego, generowanego przez lampy UV w celu wywołania zjawiska fluorescencji.
Zestawy do badań NDT w postaci czarnego proszku BW2 i podkładu białego WBL5, charakteryzują się dużą czułością oraz widocznością wskazań, a preparaty fluorescencyjne do badań magnetycznych FW1/FW1 AC stanowią gwarancję oszczędności i szybkości badań, również w świetle widzialnym.

Zalety badań NDT
metodą MT